reklama

Exteligencia (čo to je?)

Inteligencia je synonymom pre rozum. Je to schopnosť analyzovať vstupné údaje a vyvodiť z nich úsudky. Viaže sa na reflexné vzorce správania, ktoré majú pre jeden druh podnetu práve jeden spôsob reagovania. Schopnosť úsudku vyúsťuje do schopnosti reagovať na totožný podnet rôznymi spôsobmi. Jej (zatiaľ) vrcholným štádiom je predstavivosť – schopnosť vytvárať imaginárne kauzality. Nejde len o príbehy, ktorých účelom je naučiť mozog vnímať kauzálne, ale aj o schopnosť skúmať a poznávať svet okolo nás. Schopnosť analyzovať vstupy z nášho prostredia a vytvoriť okolo nich kauzalitu (príbeh), ktorý im dá zmysel. Zmysel je cesta k pochopeniu. Pochopenie je zas naopak cesta od strachu k ovládaniu, k snahe prispôsobiť svet našim potrebám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)


Celý životskúmame príčiny toho, čo sa udialo v minulosti, aby sme to mohli využiť vbudúcnosti. Reflexívne správanie vynecháva možnosť rozhodnúť sa. Vzorceextrapolované z našich skúseností a predstáv sú zdanlivo slobodnou voľbou, ales najväčšou pravdepodobnosťou nie je. Predstava slobodnej vôle dostáva odevolučných modelov vývoja inteligencie na frak a prihrieva polievočku deterministom.Naše dnešné správanie je podmienené tým, čo sa nám udialo v minulosti, pretožesvoje správanie (rozhodnutia) v prítomnosti neustále odvodzujeme od poučenívyplývajúcich z kauzalít, ktoré zažívame, učíme sa ich, alebo si vymýšľame.Ľudia sa vyznačujú tým, s výnimkou samých seba si predstavujú celý svet akodeterministický – ku každému pozorovanému výsledku sa snažíme priradiť sledpríčinných následností a pochopiť tak, prečo a ako k nemu došlo. Rovnako sastaviame aj k ostatným ľuďom. Ak niekto spraví niečo, čo neočakávame, alebo načo nie sme zvyknutí, okamžite stopujeme podnety, ktoré ho k tomu viedli.(Špeciálne matky na to majú svoj vlastný slovník. Základom je fráza "ty ato tvoje": Ty a to tvoje vysedávanie za internetom! Ty a tie tvojepočítačové hry! Ty a tí tvoji pofidérni kamaráti!!!). Ak tieto podnetynenájdeme (čiže uznáme, že to urobil "sám od seba"), považujemedotyčného človeka za nerozumného, neprispôsobivého, v krajných prípadoch dokoncaza duševne chorého a nekompletného. Napriek tomu, že za tú vlastnú sa bijeme, uiných považujeme prejavy slobodnej vôle za prejav poruchy. Akoby bol každýčlovek okolo nás stroj, len my nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez ohľadu nato, či slobodná vôľa existuje, alebo nie, pri rozhodovaní vždy berieme do úvahynaše doterajšie skúsenosti. Či dochádza k skutočnej voľbe, nevieme posúdiť,pretože množstvo vstupných údajov, ktoré sa každú chvíľu preženú našim mozgom,je nepredstaviteľné. Skúste si vynásobiť približný počet nervových zakončení vľudskom tele pomerom času, ktorý potrebuje nerv na prenos signálu a, povedzme,jednou minútou. To celkom stačí. Spýtajte sa matematikov.

Processpracovávania údajov beží celý život. Automaticky vyberáme, ktoré údaje súdôležité a vytvárame na základe nich kauzalitu, ktorú môžeme využiť vbudúcnosti. Na to potrebujeme pamäť. Komunikácia sa stará o to, aby sme našeskúsenosti mohli posúvať ďalšej generácii. Priama komunikácia v sebe skrývariziko. Ak posunieme ďalšej generácii kauzalitu, ktorá jej nebude užitočná,vylúči ju z výchovného procesu a neposunie ju ďalej. Lenže čo ak bude tátoskúsenosť potrebná napríklad až o tri generácie? Musíme vynájsť spôsob, ako nášrozum, našu inteligenciu, uchovať. A dostaneme exteligenciu. Exteligencia jezáznam inteligencie, nová forma komunikácie. Miesto prenosu skúseností zjedného mozgu do druhého najpriamejšou možnou cestou – rečou – kladie medzivysielajúci a prijímajúci mozog médium – záznamový nosič. Komunikácia jezávislá na súčasnej prítomnosti vysielajúceho aj prijímajúceho mozgu v tom istom čase vo vzdialenosti, ktoráumožní proces odovzdania skúseností. Ambícia média je teda logicky čo najviacminimalizovať obmedzenia vyplývajúce z časovej a priestorovej ohraničenostipriamej komunikácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V preklade dozrozumiteľnej reči to znamená zhruba toto – reč vyžaduje, aby sa rečník ajpočúvajúci naraz stretli na dosť dlhú dobu na to, aby rečník stihol povedať, čopovedať chcel. Nemôžu byť od seba ďaleko, pretože inak by sa nepočuli.Exteligenčné médium – nosič – je spôsob, ako sprostredkovať rozhovor aj oniekoľko kontinentov ďalej a o niekoľko generácii neskôr.

Dokonalémédium má tri podmienky – záznam odovzdávanej komunikácie musí byť dokonalý,prekonateľná vzdialenosť musí byť nekonečná a trvanlivosť média musí byť večná.To samozrejme nie je v našich možnostiach, ale je pravda, že nosiče stále vylepšujeme.Od kresby v piesku sme cez nástenné maľby, písmo, knihu, voskový valček,vinylovú platňu, magnetickú pásku prešli až k digitalizácii, ktorá ponúkaúžasnú trvanlivosť vložených informácii, teda ak prižmúrime oči nad tým, žedigitalizovaním analogických údajov dochádza k určitému percentu strát. Nadruhej strane však vieme, že smeuložili niečo iné, než sme chceli, a tieto straty vieme spätne kompenzovať,opäť však len čiastočne. Ešte veľa vody pretečie, kým bude proces digitalizácienatoľko vyspelý, aby bol z hľadiska možností ľudského vnímania a pozorovania dokonalý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Exteligenciaje teda inteligencia, ktorú sme vybrali z hlavy na nejaký nosič, aby ju mohlo vbudúcnosti z tohto nosiča niekto vybrať. Jej primárny účel spočíva v hromadení,uchovávaní a rozširovaní nahromadených skúseností a poznatkov. Štúdiomexistujúcej exteligencie rozširujeme obohacujeme svoju inteligenciu okauzality, ktoré by sa k nám inak možno nemali ako dostať. Rozšírením vlastnéhosúboru vlastných a získaných kauzalít získavame možnosť rozhodovať sa nazáklade väčšieho množstva vstupných údajov, čím získavame širší prehľad omožných následkoch našich rozhodnutí. Problém slobodnej vôle s tým nemá čodočinenia, pretože slobodná vôľa hovorí o priamom mechanizme rozhodovania. Abyv nás prebehla voľba, musíme mať najskôr možnosti, o ktorých sa rozhoduje.Rozhodnutie sa vždy týka budúcnosti, či už blízkej alebo vzdialenej, pretože sarozhodujeme o tom, čo urobíme. Volímez kauzalít opisujúcich možné budúcnosti. Možnosti vznikajú na základe našichdoterajších skúseností a vzdelania (prijatej exteligencie). Rovnako aj voľbaprebieha na základe uváženia kauzalít, ktoré máme v pamäti a v predstavách.Vďaka vedomiu máme možnosť tento neustále prebiehajúci proces pozorovať azamýšľať sa nad tým, či je dobrovoľný, alebo vynútený.

Ondrej Kaprálik

Ondrej Kaprálik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Príležitostný povaľač. Len tých príležitostí je málo...Divadlo študujem, divadlo ma aj živí. Popri tom sa z dlhej chvíle ňúram vo filozofii, kulturológii a antropológii, ale naozaj len veľmi okrajovo (preložené do normálnej reči - sem-tam si niečo vymyslím).Mám sklony k irónii a sarkazmu. Zoznam autorových rubrík:  SatiraDivadloFilozofiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu