reklama

Exteligencia a stret kultúr

Medzi exteligenciou, náboženským fenoménom, separáciou barbarskej a civilizačnej kultúry a ich následnou syntézou je niekoľko pozoruhodných súvislostí. Keď sa nad nimi zamýšľam, natíska sa mi otázka, ako je to vlastne s tou globalizáciou, národmi a nad-národmi a ľudstvom všeobecne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Predchodcomexteligencie sú mýty, povesti, ľudová slovesnosť a rôzne iné prvotné kultúrneprejavy. Mýty, kulty a náboženstvá vznikli ako snaha vysvetliť si fungovaniesveta okolo nás – snaha o vysledovanie vnútornej kauzality javov okolo nás. Súvlastne predchodcami vedy, pretože sa usilujú o rovnaký cieľ. Náboženstvo máuniverzálnu odpoveď na všetko (zatiaľ) nevysvetliteľné – je to dielo/vôľa/zásahboží. Takéto vysvetlenia sveta v konečnom dôsledku prisudzujú prírodným javomslobodnú vôľu. Zároveň dávajú možnosť vzniku predstavy, že táto vôľa je nejakýmspôsobom závislá na nás, a že ju svojim správaním môžeme ovplyvniť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudováslovesnosť je zas kríženec histórie, primitívnej socializácie a zábavy. Mýty alegendy približujú (je na mieste povedať, že veľmi nepresne) mladým členomkmeňa relatívne nedávnu históriu kmeňa s jej kľúčovými osobnosťami. Ich druhou– a dôležitejšou – funkciou je vysvetľovať a ospravedlňovať fungovaniezakoreneného kultu či náboženstva. Zároveň v sebe kombinujú základné výchovnémodely, vedúce k prijatiu žiaducich kauzalít, a tiež socializujú jedincaneúnavným "očkovaním" tou správnou vierou, ktorá je potrebnouzákladňou moci pre kňažstvo. Rozprávky majú opäť výchovnú funkciu, no skrývajúv sebe prvé náznaky exteligencie vytvorenej iba pre potešenie, pre zábavu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Barbarskáobdoba týchto bájí a legiend má rovnakú funkciu, hoci vznikla ako revolta vočiexistujúcemu fungovaniu kmeňa. Barbari sa z kmeňa buď vyčlenili sami neuznanímjeho hodnôt (božstva, sociálneho zriadenia...), alebo neprešli "skúškoudospelosti", ktorú predstavovali rituály v mene miestneho božstva. Častonútili ich účastníka vydržať extrémnu bolesť alebo záťaž. Ten, kto skúškuúspešne zložil, sa stal dospelým, čo de facto znamená, že sa mohol množiť. Tí,čo ju nezložili, boli buď usmrtení, alebo – v rozvinutejších kmeňovýchspoločenstvách – vyhostení. Či už dobrovoľní alebo nie, vyhnanci vždypredstavovali opozíciu voči kmeňovej kultúre. Z pohľadu kmeňa sa stalibarbarmi. Z vlastného pohľadu boli slobodní. Na druhej strane však boliodrezaní od výhod kmeňového života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Právebarbarské prostredie je živnou pôdou rôznych hrdinských príbehov a rozprávok, vktorých vznikajú nové pojmy – poslušnosť, vzájomné spolunažívanie a náboženskúhierarchiu nahrádzajú odvaha, česť a hrdinstvo. Neskoršia opätovná asimiláciabarbarov do rozmanitejšej kmeňovej štruktúry spôsobila zrážku barbarskej akmeňovej kultúry, ktoré sa po prvotných nedorozumeniach a nesúladoch spojili dojednej multikultúry a umožnili tak vznik nových príbehov, ktoré v sebe spájajúprincípy oboch kultúr. Zároveň dochádza k splývaniu náboženstva anovovzniknutých barbarských kultov. Takéto spojenie prináša rozšírenie možnostívnímania kauzality, čím rozširuje intelektuálny záber takejto spoločnosti. Vznikajúnové myšlienkové smery, nové náboženstvá, nové príbehy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podobnýkultúrny šok nastáva pri zrážke kultúr dvoch rôznych kmeňov. Syntéza nie jetaká jednoduchá, ako pri pohltení nepočetnej barbarskej skupiny. Rozdielnosťkultúr znamená rozdielnosť v myslení, čo je zas koreňom nedorozumení, ktoré súpríčinou konfliktov. Ak je počet, respektíve vojenská sila oboch kmeňovpribližne vyvážená, nastáva fyzický boj o kultúrnu dominanciu, ktorý má trimožné konce – jeden z kmeňov bude úplne vyhladený; jeden z kmeňov podľahne aspolu s nadvládou príjme aj kultúru dominantného kmeňa, ktorú však veľmivýrazne ovplyvní; alebo boj oba kmene natoľko vyčerpá, že v oslabenýchsociálnych štruktúrach dôjde k obojstranným kultúrnym priesakom, ktoré dajúvzniknúť novej kultúre postavenej na syntéze dvoch predošlých. Z dvoch kmeňovsa postupom času stane (v myslení) jeden a je len otázkou času, kým prestanúboje a začne vzájomná pomoc. Oddelené kmene sa vo všetkých aspektoch rozplývajúv jeden spoločný.

V dnešnejspoločnosti môžeme vnímať rovnaké tlaky. Najvýraznejší je stret kultúr Západu aVýchodu, ktoré skôr či neskôr vyústia v jednu mohutnú multikultúru. Druhúmožnosť – vzájomné vyhladenie národov – si radšej nechcem predstaviť.

Ondrej Kaprálik

Ondrej Kaprálik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Príležitostný povaľač. Len tých príležitostí je málo...Divadlo študujem, divadlo ma aj živí. Popri tom sa z dlhej chvíle ňúram vo filozofii, kulturológii a antropológii, ale naozaj len veľmi okrajovo (preložené do normálnej reči - sem-tam si niečo vymyslím).Mám sklony k irónii a sarkazmu. Zoznam autorových rubrík:  SatiraDivadloFilozofiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu